...wchodzisz na blog na własne ryzyko... blog zawiera moje punkty widzenia...

Strona korzysta z plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje

9 – Patriotyzm dla opornych

Lifestory

Odliczanie trwa nadal. Przygotowanie do zmian nabiera powoli rozpędu

Oglądając poranne relacje z obchodów 71 rocznicy Powstania Warszawskiego naszła mnie refleksja. Gdzie Ci dumni młodzieńcy paradujący w koszulkach z symbolem Polski walczącej? Gdzie facebookowi napinacze wrzucający co chwilę obrazki z flagą Polski na swoje tablice? No właśnie. Duma rozpierająca dzisiejsze dzieciaki ogranicza się jedynie do pustych sloganów, których znaczenia nie znają w 90%.

Czym tak na prawdę jest patriotyzm w dzisiejszych czasach? Duma z historii? Na pewno, bo mamy piękną choć ciężką historię. Do tego dochodzi gloryfikowanie kultury, tradycji i zwyczajów, a na deser nasz piękny język.

Tylko jakoś nie widzę dzisiaj ludzi rozmawiających o historii mówiąc trzynastogłoskowcem, ubranych w narodowe stroje. Tak – to była by przesada. Jednak to co zobaczymy na co dzień to ludzie, nie znający niczego z tego co wymieniłem wcześniej. Ludzie z symbolami i flagami narodowymi na piersi, którzy nie umieją przeliterować nawet słowa Patriotyzm.

Nie jestem fanem przesadnego i udawanego błyszczenia jakim to nie jestem Polakiem. Jestem dumny z siebie i Kraju. Mniej z ludzi, którzy uważają się za uosobienie naszego narodu i szczerze? Wole to oblicze z prostego powodu. Nie wieje paździerzem. Nie biegam z flagą na klacie, ale za to umiem się wysłowić względnie poprawnie. Nie chwalę się historią i tradycją każdemu napotkanemu człowiekowi, ale rozumiem czym jest Godzina W, czy co oznacza dla historii zryw, którego rocznicę dzisiaj obchodzimy. Jestem jednak normalny. Szanuje tych ludzi, którzy dzisiaj stoją tam, pod pomnikiem o lasce z biało-czerwoną przepaską na ramieniu. Z każdym z nich usiadłbym przy filiżance herbaty i posłuchał jego historii z tamtych dni, bo to o to chodzi – o tą żywą historię, której co raz mniej możemy poznać. To nasza prawdziwa duma i to oni mogą okrzyknąć się patriotami. Bez nich pewnie by wielu z nas nie było nawet na świecie, a jeśli już to wątpię by mówili po polsku.

Każdy z nas jest skrawkiem Polski. Skrawkiem, który się porusza i reprezentuje obecnie spuściznę tych ludzi, których możemy dzisiaj w wiadomościach oglądać. Warto o tym pamiętać zanim zrobicie kolejna wieś z siebie i w swoim grajdołku lub poza granicami naszego Kraju. Chcesz reprezentować Polskę? Rób to, ale tak żeby Ona się nie wstydziła za Ciebie.

A czy Ty już lubisz "2 sides of Loco"?

zamknij okno