...wchodzisz na blog na własne ryzyko... blog zawiera moje punkty widzenia...

Strona korzysta z plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje

Łosoś – moja miłość z morza

Food & Drink

Romantyczna kolacja, śniadanie singla, wystawny obiad. Nie ma dla mnie pory i okazji, gdzie łosoś byłby nie na miejscu. Jako osoba, która nie jada ryb przyznaję, że łososia uwielbiam w każdej możliwej postaci. Pisząc ten tekst o 8 rano wciąż wspominam smak wczorajszej romantycznej kolacji. Z patelni, usmażony na przyprawionym maśle. Podany z sosami i pieczywem czosnkowym. Obłęd i smak, który kosztował mnie niespełna 30 minut roboty i niewiele funduszy, a efekt – bomba. Nic też nie może się równać z miną zadowolonej kobiety, która czuje się wyjątkowo.

Samego łososia jadłem w tylu postaciach, że ciężko mi wymyślić inna formę przygotowania. Od tatara, przez postać kanapkową, kończąc na klasyce z piekarnika i nie spotkałem się z sytuacją, że nie smakowało mi – no chyba, że ktoś zwyczajnie spieprzył danie. Mój ulubiony sposób podania zależy od czasu. Gdy mam go dużo – oczywiście przygotowuje łososia w piekarniku. Obsypuję przyprawami, skrapiam cytryną i zawijam w folię aluminiową. Podaję z pieczonymi ziemniaczkami i sosami. Gdy czasu brak – mieszam masło z ziołami, łososia obsypuję przyprawami i skrapiam cytryną. Ziołowe masło świetnie nadaje aromatu, a na patelni w zależności od kawałka ryby smaży się 7-10 minut.

Nie ma co się oszukiwać. Płat łososia nawet w Lidlu czy Biedronce jest drogi i jeśli nie trafimy na promocję to trzeba za przyjemność swoje zapłacić. Tutaj jednak z pomocą nadciągają podróbki – pstrąg łososiowy – tańszy zamiennik, który jedynie przez wprawnego smakosza zostanie rozpoznany. Sposób przygotowania taki sam, smak bardzo podobny. Więc po co przepłacać jak nie ma się kasy? To idealne rozwiązanie gdy chcemy zaimponować kobiecie, a do dziesiątego jeszcze daleko.

Tymczasem kończę krótki tekst z myślą, że w zamrażarce nadal mam jeszcze rybkę, a sosy się ostały również. Wiec powtórka?

A czy Ty już lubisz "2 sides of Loco"?

zamknij okno