...wchodzisz na blog na własne ryzyko... blog zawiera moje punkty widzenia...

Strona korzysta z plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje

Po czym poznać dobrego przełożonego?

My Best

Posiadanie przełożonego, kierownika, szefa, czy kogo tam jeszcze macie nad sobą, który nie jest kawałem chuja to prawdziwe szczęście. Kto pracował w korpo wie, że zwykle jeden lub dwa szczeble nad nami to ludzie, ktorzy byli na naszym stanowisku kiedyś lub na podobnym, a teraz poczuli władzę i są zwyczajnie chamscy i wyniosli. Wśród nich jednak zdarzają się tacy, którzy mają kulturę, ogładę i świadomość, że im podlegli pracownicy to też ludzie (kto by pomyślał). Są tez ludzie, którym z racji ich doświadczenia i wykształcenia nie dorastamy do pięt. Mimo wszystko trzeba znać swoje miejsce jesli jesteś zwykłym pracownikiem.

Są jednak cechy, które powinienen mieć dobry przełożony i jeśli masz ludzi pod sobą to sprawdź, czy je posiadasz. Jeśli nie – zmień coś.

 

1. Pierwszy chwali i pierwszy gani

Dobry kierownik nie jest ani tyranem, ani dobrą ciocią. Za dobrą robotę nie minie Cię pochwała lub nagorda, ale gdy zawalisz, to on będzie Cie opieprzać. Nie ważne, czy będzie mówić spokojnie, czy się drzeć. Doceń wagę konstruktywnego opieprzu. To taki opieprz, który nie uświadamia Ci, że jestes idiotą, ale taki, który uświadamia Ci, że zawaliłeś i co zawaliłeś.

Dobry przełożony opieprzu na tym nie kończy. Zaraz po nim instruuje Cię co masz zrobić, żeby to naprawić i ustala z Tobą wersje w razie opieprzu z wyższego szczebla. Wystarczy, że on Cie skrzyczał. Nie pozwoli na pewno też osobie pobocznej robić sobie z Ciebie pożywki do hejtu i narzekania. Jesteś pod nim i tylko on może Cie opieprzyć, a wszyscy inni wara.

 

2. Przeprosi za każdą oznakę złości

Zdarzy się, że w końcu na Ciebie krzyknie. Nie ma co się dziwić – ponoć jest człowiekiem. Szybko jednak sprowadzi swoje ego i nerwy na ziemie i wezwie Cię jeszcze raz tylko po to, żeby przeprosić za swój krzyk – to nie było na miejscu. Nie oczekuj też przeprosin za każdy krzyk, bo nie którzy poprostu lubią pokrzyczeć. Twoim zadaniem jest odróżnienie, czy ktoś drze się na Ciebie czy poprostu krzyczy w powietrze. W drugiem przypdaku nic Ci nie grozi i nie masz co się złościć, czy stresować. Zapamiętaj, nikt nigdy w pracy nie ma prawa podnieść na Ciebie głosu tylko po to żeby wyładowac na Tobie emocje. Jeśli tak zrobi i zaraz nie przeprosi – jest chamem i burakiem, a takich nie ma co się bać zgłosić gdzie trzeba. Szybko się nauczy, a w przyszłości przy każdym sporze będzie startował z gorszej pozycji.

 

3. Jest liderem, nie dowódzcą

Znacie ten typ kierownika, ktory siedzi, pije kawę i tylko rozkazuje? To najgorsza menda jaka istnieje. Zarabia raptem parę złotych więcej, a jest panem i władcą, a Ty to tylko mały robak, którego może bez wysiłku rozgnieść.

Prawdziwy lider stoi na czele waszego wózka i pomaga wam go ciągnąć, a nie siedzi na tym wózku, gdy wy go ciągniecie. Nie pokazuje swojej wyższości bez potrzeby, a stanie z wami ramie w ramie jest dla niego najlepszym sposobem zarządzania. Czując, że jest z wami, a nie nad wami chetniej wypełnisz jego polecenia. To będzie wasz sukces, a nie jego.

 

4. Walczy o swoich, nie o swoje

Staranie się o nagrody, premie, imprezy, integracje i dodatki to tylko jedna strona medalu, o jaką walczy przełożony. Ważne jest, żeby te przyjemności nie obejmowały tyło jego, a przede wszystkim was. Proste – dla Ciebie liczy się kasa, ale doceń też jego starania. Nie każdą premie, czy podwyżkę da się załatwić.

Druga strona medalu to postawa przełożonego, gdy pali sie grunt pod nogami. Nie pozwoli zatonąć temu statkowi, a jeśli się nie uda to pójdzie na dno razem z nim – bez kamizelki ratunkowej. Jest odpowiedzialny i bierze konsekwencje na klatę.

 

5. Dogaduje się

Potrzebujesz wolnego na gwałt? Zamienic się zmianami? Wcześniej zerwać z roboty? Nie boisz się zadzwonić do dobrego przełożonego lub podejść zapytać. Nie będzie robić Ci pod górkę i spróbuje załatwić wszystko jak najszybciej i jak najlepiej. W drugą stronę to też działa. Przyjdzie kiedyś do Ciebie i poprosi o przysługę, nadgodziny lub pracującą sobotę. Jeśli odmawiasz – to albo masz bardzo ważny powód, albo jesteś chujem.

 

6. Zna swoich ludzi

Ten ma dwoje dzieci, tamten po rozwodzie, inny ma chorą matkę, a kolejny ma hodowle jeży. Wie o Tobie takie smaczki, ale nie gada o nich. Spyta czasami nienahalnie jak dzieci lub jeży. Nie wpycha się z butami do Twojego życia, ale stara się byc zorientowany. W końcu każdy pracownik to inny człowiek i osobna historia.

 

 

Można tak wymieniać jeszcze długo, bo lista cech dobrego przełożonego jest spora. Gratuluje Ci jeśli widzisz w sobie te cechy, ale jeśli Twoi pracownicy widzą te cechy w Tobie to jesteś właściwym człowiekiem na właśniwym miejscu. Z kolei jeśli nie Twój kierownik jest przeciwieństwem tych cech – zastąp go go. W końcu był byś pewnie lepszy.

A czy Ty już lubisz "2 sides of Loco"?

zamknij okno